На чия съвест да тежат шестимата убити на Великден в Симеоновград?
Според бившия началник на КАТ Алекси Кесяков- на обществото, според председателя на Съюза по авто-мото подготовка Йонко Иванов – на инструкторите в сивия сектор
Още по темата |
|
Ден на траур в Симеоновград;Шестима души загинаха при катастрофа в Симеоновград |
*Шофьор, който има свидетелство за управление на автомобил от 1 година, трябва да получава 2/3 от максималния брой контролни точки. На предното и задното стъкло на автомобил, управляван от „млад водач" трябва да има залепен предупредителен знак за нов водач, се гласи още в проектът за нов закон за движение по пътищата, разработен от Държавно-обществената комисия по проблемите на безопасността на движение по пътищата. Предлага се и за новия водач да има ограничение на максимално разрешената скорост извън населени места да е 80 км/ч, а по магистрали – 110км/ч. В проектът се предвиждат и глоби за младите шофьори, които превозва повече от един пътник или пътници под 18 години без в колата да има и по-опитен шофъор. /*Част от предложените промени в ЗЗДП от Държавно-обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението/
Така или иначе районът на трагедията в Симеоновград е проблемен
Районът, в който се случи тази трагедия е проблемен, каза за LiveNews председателят на Съюза по авто-мото подготовка Йонко Иванов. В Хасковско има много фирми, които провеждат шофьорските курсове за по 200-300 лв., а реалната им цена е над 700 лв. От там идва и лошата подготовка, както и по-малко изкараните часове зад волана, които са на половина от предвидените 31 часа. Ще изискваме такива фирми да бъдат подлагани на постоянни проверки, и ако се налага да бъдат затваряни.
Той обясни още, че трудно в България може да се направят промени в Закона за движение по пътищата, касаещи задължителното присъствие на опитен шофьор до всеки с току що взета книжка. Това го няма никъде в Европа, пък и някой на 40 години може да има от скоро книжка. Тук не става въпрос за това колко е млад един водач, причините за подобни трагедии са комплексни, каза още Иванов.
Той дори даде идея как следователите по случая могат да си свършат по-бързо работата – като вземат видеозапис от изпита на шофьора на колата-убиец. Така може да се разбере дали книжката му е дадена правомерно или не. Още тогава може да се разбере дали водачът е проявявал агресивно поведение зад волана. Йонко Иванов не отрече обаче, че проблем са и пътищата в страната, които на места са осеяни изцяло от дупки.






























Още по темата

Как може – човек, който мирише на джибри, да му мирише на избори?